четвер, 16 жовтня 2014 р.

5 ековинаходів Львова

За кілька останніх років у Львові виникла низка ініціатив, які пропагують сталий розвиток та ощадне використання природних ресурсів. «Газета» уклала п’ятірку найцікавіших «зелених» новацій
1.Велозарядка для телефону
velo.lviv-online.com
Кілька тижнів тому у Львові встановили велогенератор для безкоштовної зарядки ґаджетів.

На площі Коліївщини, 1 стоїть громадський велогенератор. Кожен охочий зможе під’єднати свій телефон, плеєр чи планшет та зарядити його, крутячи педалі. Генератор встановлено УМКА в рамках проекту «Майстерня клімату» (climateworkroom.org) за підтримки 350.org. «Мета встановлення велогенератора полягає в тому, аби показати, що відновлювана енергетика — це ближче й простіше, ніж здається», — поінформували організатори.

2. Cонячна станція

foto www.dailymail.co.uk
Мешканець села Солонка Пустомитівського району Львівської області Роман Баб’ячок вирішив спорудити власну електростанцію, яка черпатиме енергію від ... сонця.

Чоловік не тільки ство­рив ноу-хау, а й став енергетично незалежним. Невдовзі винахід став прибутковим.

У вересні його сонячна станція виробила понад тисячу кіловат енергії, частину він використав для власних потреб, а решту продав державі, пишуть на zaxid.net.

Романа Баб’ячка вважають першим українцем, який продав державі власну електроенергію. За вересень чоловік заробив більш ніж 3 тис. грн., коли продав «Львівобленерго» 897 кВт електроенергії, що виробила його приватна сонячна електростанція.

Зводити власну сонячну електростанцію на даху будинку чоловік почав навесні цього року. Щоб обладнати 100 кв. м даху, придбав 40 фотомодулів (сонячних батарей) потужністю 250 Вт, акумуляторну батарею GEL, блок управління, інвертор змінного струму та двосторонній лічильник. Останній «пропускає» електроенергію в обидва боки й може передавати дані диспетчерській службі обленерго. Загальна потужність електростанції 10 кВт — це максимум «зеленої» енергії, який держава дозволяє виробляти приватним домогосподарствам для власних потреб.

До цього Роман Баб’я­чок багато років цікавився альтернативними способами виготовлення енергії.

3. Портативна зарядка

Один з найвпливовіших технічних експертів — американський журнал «Наука і дослідження» (R & D Magazine) — вніс винахід львів’ян поряд з роботами НАСА до списку 100 найкращих розробок світу, цитує Texty.org.ua. Наукові співробітники Національного університету «Львівська політехніка» створили гнучку гібридну систему зі сонячної батареї, суперконденсатора й електронного блоку. Тобто все звели в єдину автономну систему енергозабезпечення. «Гібридна система схожа на листковий пиріг: зверху сонячні батареї, а під ними суперконденсатор, — розповів один із розробників, доктор фізико-математичних наук, професор кафедри фізики «Львівської політехніки» Григорій Ільчук. — Вона гнеться, кріпиться до будь-чого. При цьому система ефективніша та значно дешевша, ніж закордонні негнучкі аналоги, легша, «бере» і розсіяне світло, вона екологічно безпечніша. Сфера застосування величезна. Наприклад, освітить й обігріє туристичний намет, забезпечить енергією побутові прилади. Її можна прикріпити до сумки, зарядити мобільний телефон».

4. Дах-енергетик


Понад десять років тому Оксана Денис вирішила, що не чекатиме, поки жек полагодить дах її домівки. Дах будинку на вул. Саксаганського був дірявим, як решето, під час дощу в квартирі доводилося ставити відра, куди стікала вода. Саме тоді жінка вирішила: полагодить дах самотужки. Проте на цьому не зупинилася й облаштувала таку покрівлю, яка забезпечує її енергією і теплом.

Покриття даху помешкання Оксани Денис вбирає сонячну енергію. Електрика й тепло вдома — від сонця. А для отримання електричної енергії частину покрівлі покрили жерстю з інтегрованими фотовольтаїч­ними елементами, які поглинають сонячне світло. Завдяки цьому можна освітлювати всю оселю, навіть узимку. Тому, коли ледь теплі батареї або ж зникає світло, пані Оксану це абсолютно не бентежить. Використовувати класичні блага цивілізації в будинку змушені тоді, коли похмура погода. Для обігріву в приміщенні встановили камін на дровах. Система опалення проходить стінами та підлогою, тому достатньо 30-35 градусів у системі для того, щоб обігріти помешкання. У звичайних системах температура має бути вдвічі вищою.

5. Смердюча карта
Поки влада встановлює причину неприємного запаху, в місті виникло кілька оригінальних ініціатив, які мають пришвидшити пошук винуватця смороду.

Так, львівські програмісти розробили віртуальну мапу запахів міста, що може допомогти вирахувати джерело смороду. Для цього розробили сайт smorid.vertalab.com, де кожен охочий може позначити «нову смердючу точку». Після того, як позначок буде вдосталь, можна встановити залежність між смородом і місцями, де він виникає. За підсумками роботи сайта можна побачити, що найбільше незадоволених повітрям — біля потужних міських заводів, здебільшого харчової галузі.
Підготувала Мар"яна Вербовська
17 жовтня 2014 року "Львівська газета"
http://www.gazeta.lviv.ua/ecology/35508

Немає коментарів:

Дописати коментар