понеділок, 18 червня 2012 р.

Прямуйте на зелене
Принципи «зеленого офісу» допомагають українським компаніям не лише здобувати авторитет, але й перейти від економічної до соціальної відповідальності за підопічних

Кілька разів на рік Ігор Горбань пише зауваження сантехнікові ЛНУ ім. І Франка — у вбиральнях вишу постійно тече вода: за кілька днів її витікає стільки, що могло б вистачити на місяць. Це не єдина деталь побуту, яка так дратує орнітолога та експерта Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), і вдома і на роботі його просять не перегинати палку.

— Мені часто кажуть, що в цих питаннях я маю зрушену психіку. На роботі я наголошую: не викидайте папір у загальний кошик, тільки на макулатуру. Коли заходжу на географічний факультет університету, то мені легше: бачу коробки для паперу, батарейок.  Але це рідкість, здебільшого люди не задумуються і викидають усе в один бак. Ви заглядали в контейнер для скла? Чи завжди там тільки скло? — ділиться з «Газетою» Ігор Горбань. — Удома мене теж просять ставитися до цього спокійніше. Але ж насправді ми повинні кардинально змінити своє ставлення до природи, до того, скільки ми намарно витрачаємо паперу, води, енергії, коли працюємо на роботі. Про це слід серйозно задуматися…

«Зелена» філософія пана Ігоря — достоту те, чого так прагнуть досягнути екологи планети. Вісім років тому Організація Об’єднаних Націй  вирішила навчити бізнес-компанії відчувати не тільки економічну, але соціальну відповідальність і створила проект «Зелений офіс». Це й стало початком зміни класичного уявлення про робоче місце.

Більше квітів, менше пластмаси
Економити папір, ощадно використовувати воду, вирощувати квіти у вазонах, працювати за ноутбуком, а не за стаціонарним комп’ютером, при друці обирати режим економії чорнила чи тонера принтерів — ось кілька принципів «Зеленого офісу», на яких наголошувала ООН. Анна Данилюк, консультант зі співпраці з приватним сектором української мережі глобального договору ООН, запевняє «Газету», що такі принципи облаштування приміщень, де працюють люди, тільки покращують атмосферу. В Україні відповідний проект ООН запустила  2006 року — представників бізнесу залучали підписувати Глобальний договір, зокрема, одну з його частин — «Зелений офіс». Документ передбачав, що комерційні компанії повинні брати участь у вирішенні  проблем з прав людини, антикорупційних дій та захисту довкілля. Останній пункт вважають найпопулярнішим, інша його назва —  «Go green» — «Прямуйте на зелене».

— Бізнес забезпечує свою легітимність, відповідаючи на потреби суспільства. Одним із методів, якими ваша компанія може продемонструвати свою екологічну відповідальність, є зміна способу діяльності від так званих «традиційних методів» на користь сталих підходів: закрутити кран, кип’ятити стільки води, скільки потрібно, а не повний чайник, роздруковувати документи з обох боків паперу, сортувати сміття, — наголошує Анна Данилюк.

Подібні ініціативи існують у 90-х країн світу, у списку тих, хто працює над облаштування «Зеленого офісу» є понад сім тисяч фірм. Для участі у Глобальному договорі компанія повинна надіслати листа від імені керівника підприємства (за ухвали ради директорів) на ім'я Генерального секретаря ООН, у якому висловлена підтримка Глобального договору та його принципів. На запитання, чому компанії прагнуть долучитися до договору, Анна Данилюк відповідає: «Не треба шукати зиск, це питання престижу та відповідальності».


Зелені офіси у Львові
У листопаді 2008 року в головному офісі концерну «Галнафтогаз» розпочалося упровадження принципів «Go green». Цій акції передувало підписання головою наглядової ради Віталієм Антоновим у липні того ж року Декларації ООН та створення в організаційній структурі компанії окремого сектору з охорони довкілля. Сьогодні компанію називають однією з найактивніших підписантів Глобального договору ООН у сфері «зелених проектів». «Галнафтогаз» головує на багатьох семінарах чи конференціях на екологічну тематику.
Програма «Go green» запроваджена в головному офісі концерну «Галнафтогаз», у філіях підприємства та в мережі АЗК ОККО.
Під час впровадження програми «Зелений офіс» у компанії «Галнафтогаз» встановили контейнери для збору макулатури, розклеїли наліпки-нагадування про те, що слід економити ресурси. Зокрема, в головно­му офісі енергоспоживання піс­ля старту проекту зменшилося на 23%.

Ми закуповуємо товари з урахування екологічних властивостей та маркування. Крім того, компанія перейшла на використання канцелярського паперу, виготовленого із вторинної сировини. До речі, багато працівників нашого офісу — велосипедисти, — розповідає «Газеті» Марічка Кучеренко, менеджер з корпоративної та соціальної відповідальності ПАТ «Концерн Галнафтогаз».
У компанії окремо збирають люмінесцентні лампи та картриджи для принтерів для утилізації. За три роки від моменту старту програми компанія здала на переробку понад 86 тонн макулатури та 2,1 тонни поліетилену. Від 2011 року роздільний збір макулатури та поліетилену ведеться на більш як 200 автозаправних комплексах мережі, а в офісах планують заощаджувати папір, перейшовши на електронний документообіг. Усі ці та багато інших заходів у рамках програми «Зелений офіс» дозволяють нам формувати відповідальне ставлення працівників, партнерів та клієнтів компанії до довкілля. Зробивши перші свої екологічні кроки із «Зеленого офісу», сьогодні ми трактуємо масштабні екологічні проекти одними з найбільш пріоритетних. До прикладу: вже цього року почне працювати перша енергоефективна автозаправка ОККО.

Принципи Глобального договору щодо захисту навколишнього середовища:
1. Ділові кола повинні дотримуватися превентивного підходу до вирішення екологічних проблем.
2. Ділові кола повинні здійснювати ініціативи, спрямовані на підвищення відповідальності за стан довкілля.
3. Ділові кола повинні сприяти розвитку та поширенню екологічно безпечних технологій.Мар"яна Вербовська, "Львівська газета" №24, 14 червня 2012 року


Немає коментарів:

Дописати коментар