четвер, 17 жовтня 2013 р.

Принесені вітромНа Львівщині підписали договір про оренду землі під вітроелектростанції, який може стати джерелом й енергії, і проблем довкілля
На ХІІІ Міжнародному економічному форумі, який минулого тижня відбувався в Трускавці, підписали договір про оренду землі під будівництво електростанцій. Вітроелектростанції зведуть у трьох районах: Ско­лівському, Старосамбірському та Турківському. Влада й інвестор задоволені документом, однак екологи радять задуматися про майбутнє.

І річ навіть не у впливі на довкілля (про який засвідчує досвід низки країн), а в договорах з інвесторами, які обіцяють «покращити» територію навколо.
«Зелений тариф» — головна спокуса

Це не перша спроба здобути енергію за допомогою альтернативного джерела на Львівщині. Як повідомили «Газету» в департаменті економічного розвитку ЛОДА, вже маємо ТзОВ «Самбірська сонячна станція». Найпопулярнішою й досі залишається енергія води: від 2012-го на Західній Україні планують збудувати понад 300 ГЕС. 
Причина зацікавлен­ня новими джерелами вкрай проста: від 2008 ро­­ку, згідно із законом, держава зобов’язана купити всю енергію, яку виробляє підприємець. Механізм запущено до 2030 року, тому, що швидше розпочне роботу підприємство, то швидше отримає прибуток.
Поспіх у будівництві теж можна пояснити: адже якщо станцію збудовано до 2014 року, то до 2019-го підприємці матимуть найвищий коефіцієнт прибутку від виробленої енергії. 2019 року він знизиться на 20%, а після 2024-го — на 30%.
Польські негативи
За словами Павела Войчіка, еколога та керівника польського клубу Ekos, у Польщі виникло відразу кілька засторог через будівництво елект­ростанцій. «Найбільше застережень було через птахів, з’явилися навіть дослідження, що це насправді шкодить тваринам. Пізніше люди жалілися на шум від вітряків», — каже пан Войчік.
Як пояснила «Газеті» Олена Овчиннікова, програмний менеджер представництва ПРООН в Україні, наразі ця тема непріоритетна в Україні. Тривалий час вважали, що в нас недостатня потужність вітрів. Невдовзі фахівці прискіпливіше ставитимуться до таких розробок, зокрема, коли йдеться про згубний вплив на довкілля. Голов­ний мінус таких станцій — непостійний вітер, через що генератор не завжди працює на повну потужність.
Щоб докладніше дізнатися про перспективи нових ВЕС, «Газета» поспілкувалася з головою ради, яка підписала договір з інвестором на 50 років. Прикметно, що сам інвестор, представник Смеречанської ВЕС, відмовився розмовляти з журналістом, мотивуючи це тим, що наразі вони зовсім не прагнуть розголосу.
Для «Газети»
Розмова з Володимиром Цегеньком, головою Старосамбірської райдержадміністрації


— Пане Володимире, розкажіть, з ким підписали угоду?
— Ми підписали угоду з головою Смеречанської ВЕС  Ігорем Рончевичем про передачу 52 га землі. Земля є на території Ріпянської сільради, там буде будівництво вітроенергетичних веж потужністю 33 МВт. Невдовзі розпочнуть рити котлован і зводити вітряки.
— Чи отримуватиме ра­йон енергію за нижчим тарифом?
— Ні, якщо вони використовуватимуть усю свою потужність, то зроблять трохи більше енергії, ніж споживає район. Отримана енергія надходитиме в загальну систему за «зеленим тарифом», тобто не напряму забезпечуватиме енергією район. Ми підписали угоду на соціальний пакет, на території району мають відремонтувати дороги, школи, підтримувати соціально незахищених громадян.
— Чи достатні вітри в районі для того, щоб постійно отримувати енергію?
— Заміри проводили весь рік, середня швидкість 4 м/с, у нас середня швидкість 5-6 м/с. Інвестори мають спеціальні дослідження, які розробляли англійські спеціалісти. Вони підтвердили, що цей проект окупиться. Пригадую, що інвестори насамперед зацікавилися Турківщиною, Сколівщиною, а тоді Старосамбірщиною. Щоправда, ми закінчуємо документацію, а наші сусіди ще ні. Там змінився керівник райради, який не з усім погоджується.
— Це українська компанія?
— Уже так, нещодавно її зареєстрували в Старосамбірському районі. Засновники мають іноземний капітал, зокрема 10 мільйонів доларів на розроблення проекту дали французи. В будівництво мають вкласти гроші шведська й англійська фірми. 
— Чи маєте Ви застереження щодо будівництва ВЕС? Адже в Польщі є негативні наслідки такої енергії, зокрема шум заважає тим, хто мешкає поряд. 
— У кожній справі є плюси та мінуси. Але в цій бачу більше позитивних моментів. Наразі є чутки про те, що згубний екологічний вплив існує, зокрема про це говорять орнітологи. Результатів предметних досліджень нам поки що ніхто не давав.
— Де в Україні вже діють такі електростанції?
— На Донеччині, наприклад. Бачив подібні проекти в Польщі, інвестор пообіцяв повезти нас у Барселону, щоб побачили, як там працюють ВЕС. Ми відклали поїздку до весни. 

Мар"яна Вербовська - текст
 "Львівська газета" 178 жовтня 2013 року


Немає коментарів:

Дописати коментар